Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Pianistas. Wladyslaw Szpilman

Elementai. Anja Royne

elementai

Apdovanojimą pelniusi autorė Anja Røyne knygoje „Elementai. Kaip geležis padeda kvėpuoti, o kalis – matyti ir kitos puikios cheminių elementų savybės” kviečia mus į į stulbinančią kelionę po chemijos bei fizikos mokslo pasaulį. Norvegų fizikė pristato mums pagrindinius cheminius elementus, iš kurių esame padaryti tiek mes, tiek ir visa supanti aplinka.

Mokslininkė Anja Røyne ne tik paaiškina mums, kodėl žmogaus kūnui reikalingi yra fosforas, geležis, silicis, kalis ir daugelis kitų elementų. Ji taip pat kviečia mus į informatyvų turą po pasaulį, kuriame šios nuostabios ir vertingos medžiagos yra randamos. Visi žinome, kad žmonių gyvenimas priklauso nuo cheminių elementų – be deguonies negalime kvėpuoti, o mūsų kūnai sudaryti iš anglies bei geležies, visiškai tokios pačios, kaip ir geležinkelio bėgiai. Tačiau kiek iš mūsų žino, koks svarbus yra fosforas arba, pavyzdžiui, kalis, kuris suteikia energijos regos nervams atsakingiems už žmogaus gebėjimą matyti?

„Elementai“ privers į mūsų vietą pasaulyje pažiūrėti visiškai nauju kampu. Autorė kelia klausimus, ar svarbių elementų išteklių mums užteks? Kas bus, kai jie Žemėje pasibaigs? Galbūt įmanoma gyvybiškai reikalingų elementų gauti iš kosmoso? Juk kažkada jie iš ten ir atkeliavo į mūsų planetą. Knyga elegantiškai apjungia kasdienį žmogaus gyvenimą su globalinėmis problemomis. „Elementai. Kaip geležis padeda kvėpuoti, o kalis – matyti ir kitos puikios cheminių elementų savybės“ gavo prestižinį Brage prizą už geriausią mokslo populiarinimo knygą Norvegijoje 2018-tais metais.

Anja Røyne gimė 1981-ais metais, Norvegijoje. Ji – mokslininkė, tyrinėtoja ir Oslo universiteto Fizikos instituto dėstytoja. Fizikės specializacija yra saulės energija. Autorė mokėsi Sidnėjaus universitete, grįžusi daktaro laipsnį apsigynė Norvegijoje. Pastaruosius penkiolika metų ji tyrinėja geologinius ir geocheminius procesus. Dabar mokslininkė vadovauja projektams, kurie užsiima tyrimais ir bando nustatyti ar įmanoma įvairias medžiagas sukurti naudojant biotechnologijas. Anja Røyne aktyviai populiarina mokslą. Ji kuria savo tinklaraštį ir dažnai dalyvauja įvairiose mokslo tematikos TV bei radijo laidose, duoda interviu laikraščiams, rašo straipsnius. „Elementai“ yra pirmoji autorės knyga, kuri sulaukė pripažinimo ir prestižinio apdovanojimo. Anja Røyne šiuo metu rašo dar dvi knygas apie fiziką ir klimatą. Autorė kartu su vyru, trimis vaikais bei kate gyvena Osle.

Daugiau naujų knygų