Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Pianistas. Wladyslaw Szpilman

Kalbasi susitikę. Vanda Juknaitė

kalbasi susitike

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Vandos Juknaitės knygoje „Kalbasi susitikę“ surinkti 2002-2010 metų laikotarpio pokalbiai su visa puokšte įdomių pašnekovų. Interviu su įvairių sričių ir skirtingo išsilavinimo atstovais buvo skelbti mūsų šalies žiniasklaidoje. Vienoje vietoje surinkti tekstai vėl atskleidžia temas, kuriomis įprastai domisi prozininkė. Tai yra aistra gyventi nepaisant socialinės aplinkos, santykis su savimi bei pasauliu.

Vanda Juknaitė garsėja kaip jautri autorė, kuri tekstuose iškelia socialinių problemų klausimus. Rašytoja dažnai kalba apie žmogaus vertę, atsakomybę, pareigą, meilę gyvenimui. „Kalbasi susitikę“ pokalbiai taip pat atspindi Vandos Juknaitės braižą. Įvairių pašnekesių metu daugiausiai buvo nagrinėtos drąsos gyventi temos. Ši drąsa ir veržlumas nepaiso skirtumų tarp įvairių išsilavinimų bei profesijų žmonių. Vidinė žmogaus valia daro įtaką kultūros gyvavimui ir keičia socialines stigmas.

„Kalbasi susitikę“ skaitytojams piešia vaizdingą gyvenimo paveikslą, kuriame niekada neišblėsta vilties spindulys. Tai pozityvūs tekstai apie gyvenimą, žmogiškuosius ryšius bei laiko tėkmę.

Skaitytojai knygoje ras autorės pokalbį su žymia grafike, Mažosios Lietuvos kultūros puoselėtoja Eva Labutyte. Dalyvausime ir pašnekesyje su skulptoriumi Stanislovu Kuzma pavadintame jo žodžiais: "Aš nuolat šoku per ugnies lanką". Rašytoja kalbino ir Lietuvos literatūros tyrinėtoją, profesorę Viktoriją Daujotytę, taip pat profesorę literatūrologę Vandą Zaborskaitę bei rašytojo Balio Sruogos dukrą Dalią Sruogienę. Į leidinį „Kalbasi susitikę“ įtrauktas susirašinėjimas su Icchoku Meru ir pašnekesys su rašytoja Jurga Ivanauskaite, kuriame moterys diskutavo religijos temomis. Deja, ne vieno pašnekovo tarp mūsų jau nebėra, tad „Kalbasi susitikę“ tampa ir savotišku minčių paminklu.

Vanda Juknaitė gimė 1949-tais metais, Rokiškio rajone. Ji yra lietuvių prozininkė, dramaturgė, eseistė. Autorė Vilniaus universitete studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą. Ji dirbo mokytoja bei dėstė Vilniaus muzikos akademijos Klaipėdos fakultetuose, vėliau Lietuvos edukologijos universitete. Rašytoja kelis metus vedė radijo laidą „Rizika gyventi“. 2008-tais metais autorė buvo apdovanota Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, taip pat Vanda Juknaitė gavo Žemaitės, Juozo Grušo, G. Petkevičaitės-Bitės, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premijas. Autorė parašė devynias knygas.

Daugiau naujų knygų