Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Pakankamai gera motina. Bev Thomas

Memelio gaisras. Diana Latvė

memelio gaisras

Klaipėdoje gyvenanti autorė Diana Latvė įvairiuose leidiniuose publikavo ne vieną savo kūrinį, o novelių romanas „Memelio gaisras“ yra pirmoji popierinė knyga. Anksčiau Diana buvo išleidusi elektroninio formato apsakymų rinkinį.

1854-tais metais kilo didžiulis gaisras Klaipėdoje, kuris tuo metu vadinosi Memeliu. Ugnis įsiplieskė miesto šiaurėje, greitai išplito ir sunaikino du trečdalius Klaipėdos pastatų. Be namų liko keli tūkstančiai gyventojų. Sudegė daugybė turto, nes tuo metu vyko Krymo karas ir visi sandėliai buvo užpildyti atsargomis. Tokiame įdomiame fone susiklosto keisti „Memelio gaisro“ įvykiai, į kuriuos įsitraukia Solovkų salų vienuolyno vienuoliai ir pora angliškų fregatų. Paslaptingą gaisro naktį ne tik dega žmonių turtas ir namai. Įsiplieskia ir karšta meilė.

Po daugiau nei šimto metų Klaipėda visiškai pasikeitusi. Gaisras toli praeityje, miestas atkurtas, praeitis pamiršta ir nevertinama. Vakarų laivų remonto gamyklos statybų metu be gailesčio sunaikinamas Smeltės pusiasalis bei visi atsiminimai apie Mažąjį Smeltės kaimą. Biurokratams mažiausiai rūpi išsaugoti praeitį.

Rašytojos Dianos Latvės novelių romanas „Memelio gaisras“ daugiasluoksnis. Iš pažiūros nesusijusios istorijos vyksta skirtingu laiku ir vietose. Autorė tekstą dėlioja iš istorinių bei mitologinių elementų. Visgi paaiškėja, kad į visumą noveles jungia bendri personažai ir aplink juos besisukantys įvykiai. Tai Jonas ir jo sūnus Mikė. Taip pat aktyviai veikia ir trečiasis herojus – laikas, kuris nepraranda atminties ir saugo istoriją.

Diana Latvė teigia, kad savo tekstuose bando užfiksuoti praeities įvykius, o jei nepavyksta jų užčiuopti, tada sukuria pramanų, kurie primena legendas. Autorė domisi Klaipėdos miesto istorija ir devyniolikto amžiaus laikotarpiu, kurį ir stengiasi atkurti savo kūriniuose.

Diana Latvė mokslus baigė Vilniaus universitete, kur studijavo biologiją. Moteris dirba Klaipėdos Jūrų muziejuje. Autorė nuolat bendradarbiauja su įvairiais kultūriniais ir literatūriniais lediniais, tokiais kaip „Šiaurės Atėnai“, „Literatūra ir menas“, „Durys“. „Memelio gaisras“ yra pirmoji autorės knyga, kuri pasieks knygynų ir skaitytojų lentynas. Anksčiau rašytoja buvo išleidusi elektroninio formato fantastinių apsakymų rinkinį „Trečiosios erdvės nerimas“, kuriame keli pasakojimai taip pat skirti Klaipėdos miestui.

Daugiau naujų knygų