Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Privati praktika. Aurima Dilienė

Rytų fronto pragaras. Vermachto kareivis Rusijoje. Curt Hohoff

rytu fronto pragaras

„Rytų fronto pragaras. Vermachto kareivis Rusijoje“ – vokiečių kario Curt Hohoff prisiminimai. Ši knyga buvo vienas pirmųjų tokio tipo dienoraščių, kurie pasirodė po Antrojo pasaulinio karo. Pirmą kartą ji buvo išleista 1952-ais metais, Rusijoje.

Curt Hohoff Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Vokietijos ginkluotosiose pajėgose. Pradėjęs kaip eilinis kareivis, jis greitai tapo karininku. Vyras dalyvavo nacių armijos operacijose Lenkijoje, Prancūzijoje ir Sovietų Sąjungoje. Eidamas ryšių palaikymo pareigūno pareigas Curt Hohoff buvo atsakingas už pulko žurnalo rašymą. Kruopščiai vesti kasdieniniai užrašai padėjo autoriui atkurti žiaurius karo įvykius, kurių liudininku jam teko būti. Atsiminimai nugulė knygoje „Rytų fronto pragaras. Vermachto kareivis Rusijoje“.

Curt Hohoff neabejotinai pasižymėjo literatūriniu talentu, buvo išsilavinęs, mėgo skaityti Tolstojų ir Tiugenevą, gebėjo analizuoti įvykius. Autorius įtraukiančiai aprašo įnirtingas kovas bei atkaklų rusų armijos pasipriešinimą.

Rašytojas nestokoja humoro jausmo, todėl nepaisant žiauraus fono, kai kuriuos kareivių ir karininkų pokalbių bei susitikimų epizodus skaityti bus smagu. Autorius matė, kad jo kompaniją sudarė valstiečiai, amatininkai ir darbininkai, kurie siekė tik karinių nuotykių ir trofėjų, o ne idealistiškos kovos su komunizmu. Kareiviai nelabai suprato, už ką kovojo jų šalis. Autorius dalinasi karo metu jį apnikusiais pamąstymais apie artėjančią katastrofą ir Vokietijos ateitį. Rašytojas gana kritiškai atsiliepia apie kai kuriuos Vermachto sprendimus. Atsiminimai vertingi tuo, kad puikiai atspindi karo meto mintis ir jausmus, kai dar nebuvo žinoma, kuo viskas baigsis.

Curt Hohoff dar prieš karo pabaigą suprato, kas Hitleris yra Vokietijai. Jis teigė, kad fiurerį laiko sukčiumi, kuris pažeidė visas priesaikas, žudė draugus, sunaikino ištisas rases. Autoriui pasisekė – jis išgyveno. Tačiau pamatė, kaip milijonai žmonių tapo beprotiškų Adolfo Hitlerio svajonių aukomis.

Vokiečių rašytojas, literatūros kritikas, eseistas Curt Hohoff gimė 1913-tais metais, Vokietijoje. Prieš karą autorius studijavo mediciną, anglų ir vokiečių kalbas, taip pat istoriją ir filosofiją. Po karo jis dirbo redaktoriumi vokiškuose dienraščiuose „Süddeutsche Zeitung“ ir „Rheinische Merkur“. Vėliau tapo laisvai samdomu žurnalistu ir rašytoju. Iš viso autorius parašė beveik trisdešimt knygų.

Daugiau naujų knygų